NAF:n syyskokouksessa jaettiin yhdistyksen tunnustuspalkinto ja pro gradu -palkinto

Yhdistyksen syyskokous järjestettiin etäyhteyden välityksellä Musiikkitalolta keskiviikkona 25.11.2020. Kokouksessa hyväksyttiin yhdistyksen toimintasuunnitelma ja talousarvio 2021 hallituksen esityksen mukaisesti.

Lisäksi syyskokouksessa jaettiin yhdistyksen tunnustuspalkinto ja pro gradu -palkinto 2020. Tunnustuspalkinto myönnettiin Pohjoismaisen hyvinvointikeskuksen toiminnanjohtaja Kai Koivumäelle. Palkinto myönnetään henkilölle, joka on lisännyt merkittävällä tavalla pohjoismaiden hallinnollisten olojen tuntemusta ja pohjoismaista yhteistyötä sekä edistänyt ansiokkaasti yhdistyksen tarkoituksen toteuttamista.

Pro gradu -palkinnon sai Jolanda Linsén Åbo Akademilta työstään ”Ser man skogen för alla träd? En jämförande fallstudie över nationalparksförvaltningen i Norden ur ett governanceperspektiv.” Palkinto myönnetään pro gradu -työlle, jossa on käsitelty ansiokkaalla tavalla Pohjoismaiden hallinnolliseen tutkimukseen liittyviä aiheita ja siten lisätty Pohjoismaiden hallinnollisten olojen tuntemusta ja edistetty yhdistyksen tarkoituksen toteutumista.

Lataa ja katso syyskokouksen striimi (pitää sisällään Koivumäen ja Linsénin kiitospuheet) täältä.