NAF:in tunnustuspalkinto myönnetty Professori (emerita) Eija Mäkiselle

Pohjoismaiden hallinnollisen liiton (Nordiska administrativa förbundet, NAF) Suomen osasto ry:n syyskokouksessa 29. marraskuuta 2017 jaettiin yhdistyksen tunnustuspalkinto Vaasan yliopiston julkisoikeuden professori, emerita, HTT, varatuomari Eija Mäkiselle. Tunnustuspalkintolautakunnan jäsen oikeusneuvos Eija Siitari korkeimmasta hallinto-oikeudesta perusteli lautakunnan päätöstä toteamalla, että Eija Mäkinen on ansiokkaasti edistänyt sekä ammatillisessa että tieteellisessä toiminnassaan julkiseen hallintoon ja hallintolainkäyttöön liittyvää harrastuneisuutta sekä muiden Pohjoismaiden hallinnollisten olojen tuntemusta sekä pohjoismaista yhteistyötä.

NAF:in Suomen osaston tunnustuspalkinto voidaan myöntää henkilölle, joka on merkittävällä tavalla lisännyt pohjoismaiden hallinnollisten olojen tuntemusta, kehittänyt pohjoismaista yhteistyötä tai muulla tavoin ansiokkaasti edistänyt yhdistyksen tarkoituksen toteutumista. Yhdistyksen hallitus päättää tunnuspalkinnon myöntämisestä tunnustuspalkintolautakunnan ehdotuksesta. Tunnustuspalkintolautakunnan jäseniä vuonna 2016-2018 ovat hallintoneuvos Marita Liljeström, hallinto-oikeuden professori Olli Mäenpää ja oikeusneuvos Eija Siitari.

Tunnustupalkinnon aikaisempia saajia ovat oikeustieteen tohtori, Euroopan unionin tuomioistuimen tuomari Allan Rosas (2014), ministeri Ole Norrback (2012), oikeustieteen tohtori, valtiotieteiden tohtori, korkeimman hallinto-oikeuden presidentti Pekka Hallberg (2009), professori Lena Marcusson, Uppsalan yliopisto (Ruotsi, 2008), oikeustieteen tohtori h.c., kansanedustaja Jacob Söderman (2007) sekä oikeustieteen tohtori, korkeimman hallinto-oikeuden presidentti Antti Suviranta (2006).